MIS DE OPENING VAN GROOTSTE JAARLIJKSE EVENEMENT VAN BALI IN JUNI, DE 39ste BALI ARTS FESTIVAL. WIJ BIEDEN EEN LIVE STREAM OP BALI GO LIVE FACEBOK & YOUTUIBE, 10 JUNI, 2 PM. 

Dit jaar heet het Bali Arts Festival, ‘Ulun Danu’ als thema, wat Zee en Meren betekent, als doel om men bewust te maken dat het belangrijk is om zuiniger om te gaan met water, aangezien het de bron van al het leven is.

 

Programma

Het 39ste Bali Arts Festival

Saturday, June 10, 2017
Time: 14:00
Location: In front of the Bajra Sandhi People Struggle Monument
Program: Cultural Procession of the 39th Bali Arts Festival

Time: 18:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: The show of Gambelan Gong Gede, presented by Kembang Wangi Art Group from Banjar Dalem Tenggaling, the village of Petak Kaja, sub district of Gianyar

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: -The opening ceremony of the 39th Bali Arts Festival
-Gurnita Murti Creaton “Kresna Dwipayana”, by the Indonesian Arts Institute (ISI) of Denpasar

 

SEE MORE: Canang Sari : Balinese Daily Offerings

 

Sunday, June 11, 2017
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Participation of the Art Group from the Education and culture service of Magelang Regency, Central Java

Time: 11:00
Location: Wantilan Stage
Program: Participation of the Art Group from the Tourism service of East Nusa Tenggara

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Gemblungan Medi Dance by Sanggar Lega Sawitra group, Suwug Village, Sawan sub district, Buleleng Regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Penasar, by Gita Lestari Art group, representing Gianyar regency

Time: 17:00
Location: Area of the Art Centre, Denpasar
Program: Parade of Ngalawang, Yadnya Wisesa Art Group, representing Karangasem’s regency

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Participation of the Arts group from the State of Timur Leste

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja dance drama, by Wisnu Wimba Arja Art Group, representing Bangli regency

Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Parwa Shadow Play, by young puppeteer, representing Badung regency

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, by Nila Wikrama women art group, representing Tabanan Regency and women art group of Lelateng Village, representing Jembrana regency

 

SEE MORE: How to Wear Kamen : Balinese Traditional Attire

 

Monday, June 12, 2017
Time: 11:00
Location: Ansoka Stage
Program: Angklung musics, by Yadnya Sari Yowana art group, representing Badung regency

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Innovated Topeng Bondres, by Onet art group, representing Jembrana regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Joged Bumbung dance, by Dharma Santhi Balinese dance group, Bila Tua village, Kubutambahan sub district, Buleleng

Time: 17:00
Location: The area of the art centre, Denpasar
Program: Parade of Ngalawang, by Dirta Pradiva art group, representing Klungkung regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, Kuta Citta Budaya, representing Gianyar

Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Parwa Shadow Play, young puppeteer, representing Buleleng

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, children groups, by Gita Yowana Suara art group, representing Karangasem and Sudamala Puser Jagat, Taman Bali village, representing Bangli

 

SEE MORE: Balinese Names

 

Tuesday, June 13, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Mandolin music, by Suarga Suara Mandolin group, representing Klungkung

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Barong Bangkung performance, by Gopala Sari art group, Sading village, Mengwi sub- district, Badung regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by Sudik Bondres group, representing Buleleng regency

Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung dance, by Jaya Suara Joged Bumbung group, representing Jembrana regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Drama Gong, young performers, by the Association of the Education Institutions of PGRI – The Indonesian Teachers’ Association, Gianyar Regency

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, adult performers, by Manik Suari art group, representing Gianyar regency and with Putra Semara art group, representing Klungkung regency

 

SEE MORE: The Story of Ogoh-Ogoh

 

Wednesday, June 14, 2017

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of innovated Topeng Bondres, by Jaba Jero art group, representing Gianyar

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Semara Pagulingan musics, by a group representing Jembrana regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Penasar, by Suasana Budaya art group, representing Jembrana regency

Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung dance, by a group representing Tabanan regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Nong-nong Kling art group, representing Buleleng regency

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Documentary film show

Time: 20:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Classical Prembon, by the maestro of Bali

Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Parwa Shadow play, young puppeteer, representing Klungkung regen

 

SEE MORE: Mekotek Tradition In Bali

 

Thursday, June 15, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Traditional Music and Dances, by the Elemantary school SD Saraswati 1, Denpasar

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Innovative Prembon, by the International Education Foundation of Cakra Cemerlang, the Aviation High school of Cakra Nusantara Unggul Tangguh Mandiri, Denpasar

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, by Majalangu Art group, the sub village of Padang, Kerobokan, representing Badung regency

Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program Parade of Ngalawang, Pucak Manik art group, representing Bangli regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by the Arja group of Arsa Winangun, representing Denpasar’s city

Time: 20:00
Location: Wantilan Hall
Program: Parade of Parwa Shadow Play, young puppeteer, representing Bangli regency

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Collaboration of the Bali Clowns and the Pop artists of the Bali Art Foundation

 

SEE MORE: The Bali Kite Festival

 

Friday, June 16, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Gambuh Classical dance, by Bajra Seni Art group, representing Badung regency

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Paradge of Innovative Topeng Bondres, by the Arts and Culture Community of Carangsari, representing Badung regency

Time: 14:00
Location: Ayodya Stage
Program: Arja Dance Drama, children performers, by Siwa Ratri Art group, Keramas village, Blahbatuh sub district, Gianyar

Time: 17:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Calonarang Ngunying performance, by Geni Giri Murti group, representing Bangli regency

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Stage
Program: Documentary film show

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gita Iswari group, representing Denpasar city and with Gita Pertiwi Budaya Art group, representing Badung regency

 

SEE MORE: Penglipuran – Traditional Village in Bali

 

Saturday, June 17, 2017

Time: 10:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Talkshow on Cultural Photography, by Korawa Art Fusion Bali

Time: 11:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of playing gender, children players
-Ceraken Batuyang Art group, representing Gianyar with Reka Adnyana Art group, representing Bangli
-Pasraman Pinandita Brahma Vidya Samgraha, representing Buleleng regency with the gender group of Klungkung regency

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Innovative Topeng Bondres, by Widya Ceraken Topeng group, representing Klungkung regency

Time: 14:00
Location: Angsoka Stage
Program: Traditional Dances and Music, by Punia Bhakti Semarta Pagulingan group, Sading village, Mengwi sub district, Badung regency

Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung dance, by the Joged dance group of Giri Suara Ulangun, representing Buleleng regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Eka Werdi Budaya Pucangan group, representing Bangli regency

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, child performers, by Lila Krida Wak Bumi group, representing Klungkung regency and with Werdhi Budaya Children Art group, representing Badung regency

 

SEE MORE: Penjor – Bali’s Christmas Tree

 

Sunday, June 18, 2017
Time: 11:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Playing Gender, child performers
-Arsa Wijaya Art group, representing Jembrana regency with Children Gender group of Tabanan regency
-Dhamar Wulan Gender group, representing Badung regency and with the Gender group of Sughosa Santi Yadnya, representing Karangasem regency
-The Gender group of Alas Harum, representing Denpasar city

Time: 14:00
Location: Ayodya Stage
Program Prembon Bondres accompanied by Angklung music, by Grongseng Poleng Art group, Kerobokan, Badung regency

Time: 17:00
Location: The area of the Bali Art centre
Program Parade of Ngalawang, presented by Angrawangsa Art group, representing Gianyar

Time: 20:00
Location: Wantilan Hall
Program: Innovative Bondres, by the Innovated Art group (STI), Kesiman Kertalangu village, Eat Denpasar sub district

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Drama Gong group of Poh Santen, representing Jembrana regency

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, adult performers, by Dwi Mekar Art group, representing Buleleng regency with Eka Dharma Art group, representing Tabanan regency

 

SEE MORE: Makepung – Buffalo Races in Bali

 

Monday, June 19, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Kupu kupu Tarum Dance, by Ende Truna Pandawa Art group, representing Gianyar

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Bumbung Gebyog music, by Asta Musti Art group, Bangli regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
ProgramL Parade of Topeng Prembon Drama, by a group representing Tabanan regency

Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: Arja Dance Drama, by Mumbul Sari Art group, Banjar of Maspait, Keramas village, Blahbatuh sub district, Gianyar

Time: 20:00
Location: Angsoka Stage
Program: In front of the Kriya building
Parade of Parwa Puppet Shadow Play, young puppeteer, by a group representing Denpasar

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, female performers, by the group of Pandawa, representing Gianyar and with Pradana Gita Kencana group, representing Buleleng regency

 

SEE MORE: Balinese “Fight Club” Perang Pandan

 

Tuesday, June 20, 2017
Time: 10:00
Location: Ayodya Stage
Program: Contest of Balinese Tradition Quiz, elementary school level

Time: 10:00
Location: Angsoka Stage
Program: Contest of Balinese Storytelling, elementary school level

Time: 10:00
Location: Wantilan Hall
Program: Speech contest in Balinese, secondary school level

Time: 10:00
Location: The area of Ksirarnawa Hall, 1st floor
Program: Contest of writing modern short story in Balinese

Time: 10:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Balinese news reading

Time: 10:00
Location: Cinema room, 1st floor Ksirarnawa Hall
Program: Contest of writing modern Balinese poems

Time: 10:00
Location: The area of Ksirarnawa Hall, 1st floor
Program: Contest of designing Balinese poster

Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Calonarang Dance Drama “Madri Duta”, female performers, by Barong Somi Art group, Tusan village, Banjarangkan sub district, Klungkung regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by Sekar Batukaru Art group, representing Tabanan

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Documentary film show

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, child performers, by Murdaning Katon Jaya Children Art group, representing Denpasar, with Bala talawung children art group, representing Buleleng regency

 

SEE MORE: Balinese “KISSING RITUAL” Omed Omedan

 

Wednesday, June 21, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Theatre Show, by Mahima Community, Singaraja, representing Buleleng regency

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Innovative Topeng Bondres, by Rare Kual Topeng group, representing Buleleng regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, by Suara Santhi Art group, representing Karangasem

Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: Classical Legong, by Bali Ganda Sari Art group, Bedulu village, Tampaksiring sub district, Gianyar

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Yowana Pande Paramartha Art group, representing Klungkung regency

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, adult performers, by Surya Art group, representing Badung regency with the Gong Kebyar group of Pekutatan sub district, representing Jembrana regency

 

SEE MORE: Megedong Gedongan “Balinese Hindu Baby Shower”

 

Thursday, June 22, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Janger Dance, by Menyali village, representing Buleleng regency

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Masked Art, by Celekontong Mas Art group, Batuyang village, Sukawati sub district, Gianyar regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, by Pascima Gita Ulangun Gong group, representing Denpasar

Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: Wayang Wong performance, child performers, by Yowana Yaksu Art group, Sebatu village, Tegalalang sub district, Gianyar

Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Parwa Puppet Shadow Play, young puppeteer, representing Karangasem
regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, adult performers, by Ambara Buana Santi group, representing Karangasem regency

Time: 20:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Collaborated bebondresan, by Dou Liku Art group, Serongga village, Gianyar

 

SEE MORE: Ida Bagus Blangsinga: Maestro Of ‘Kebyar Duduk’ Dance

 

Friday, June 23, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Classical Saron music, by Cupu Kembang Dewata Art group, representing Gianyar

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Bebondresan performance, accompanied by Angklung music, by Dian Kencana Art group, Tonja village, North Denpasar

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Bumbung Gebyog and Leko dances, Baru Village, Marga sub district, Tabanan

Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: Genjek Show, by Kapan Art group, Kusamba village, Dawan sub district, Klungkung regency

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Documentary film show

Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Puppet Shadow Play, young puppeteer, representing Gianyar

Time: 20:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Drama Gong “Bon Bali”, by Kampung Seni Banyuning Art group, Banyuning village, Buleleng regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by the secondary school SMPN 2 of Semarapura, representing Klungkung regency

 

SEE MORE: Melasti “Balinese Purification Ceremony”

 

Saturday, June 24, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Gambuh Dance Drama, by Seni Citta Wistara Art group, representing Karangasem

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Innovative Topeng Bondres, by Sida Nada Merdangga group, representing Denpasar

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar show, by the Taman Panasar Art group, Perean Kangin village, representing Tabanan regency

Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung Dance, by Werdhi Kencana Joged group, representing Badung regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Panca Yowana group, representing Tabanan

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Contest of Balenganjur, young performers.
-Balangjur Community of Waturenggong, representing Badung
-Balangjur group of Taruna Patria, representing Tabanan
-Balangjur group of Semara Geger, representing Karangasem
-Kuramas Art group, representing Bangli regency

 

SEE MORE: Balinese Kecak Dance Maestro “I Ketut Rina”

 

Sunday, June 25, 2017

Time: 10:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Workshop on Balinese Offerings, Banten

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Semara Pagulingan music, by a group representing Jembrana regency

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Prembon Dance Drama, by the Art group of the disabled Artists of Rwa Bhineda, Denpasar

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, by Kecupu Mas art group, representing Bangli

Time: 17:00
Location: The area of the Bali Art Centre
Program: Parade of Ngalawang, the Ngalawang group of Banjar Bunutan, representing Tabanan regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by Citta Usadi Art group, representing Badung

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Contest of Baleganjur, young performers
-Praja Musti Art group, representing Denpasar
-A Balanganjur group, representing Gianyar
-Sundaram Art group, representing Buleleng
-Balanganjur group of High school SMAN I Negara, representing Jembrana
-Balanganjur group of Kapak Compeng, representing Klungkung

 

SEE MORE: 5 Mountains With Breath Taking Views You Must ‘Go-To’ See When You Are In Bali

 

Monday, June 26, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Innovative Traditional Music, by Arjuna Swari Art group, Puhu village, Payangan sub district, Gianyar

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Dance Drama, by Canging Mas art group, Dajan Peken village, Tabanan
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, by Widya Sabha team, representing Buleleng

Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: Classical Dance Drama Gambuh, by Satriya Lelana Art group, Batuan village, Sukawati, Gianyar

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Bandana Budaya Sari group, representing Badung regency

Time: 20:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Music Collaboration, by Puri Taman Saba Art group, representing Gianyar

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: The presentation of Art Award to Prominent Artists

 

Tuesday, June 27, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Janger Dance, by the Janger group of Yudha Pauwe Merdangga, representing Klungkung regency

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Innovative Topeng Bondres, by Gurnata Art group of the Vocational High school – SMK of Kubu, representing Bangli regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, the Taman Panasar group of Sraya Gita Komala, representing Klungkung regency

Time: 17:00
Location: The area of Bali Art Centre
Program: Parade of Ngalawang, the Ngalawang group of Gita Winangun, representing Denpasar

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Documentary Film Show

Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Parwa Shadow Play, young puppeteer by a group representing Tabanan

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Contest of Balinese songs for children and young people:
-Catur Muka Swara Art group, representing Denpasar
-Giri Labda Bawathi Art group of Griya Bukit, representing Bangli
-Srikanti Jimbaran Art group, representing Badung

 

Wednesday, June 28, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Classical Semara Pagulingan Music, with three models, by Mekar Bhuana art group, Kertalangu village, Denpasar

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Innovative Topeng Prembon, by Manik Kencana Art group, Mas village, Ubud, Gianyar

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by the Art and Cilture community of Tugek Carangsari, representing Badung regency

Time: 17:00
Location: Kalangan Stage
Program: Male Legong, by the Art group of Balerung Mandara Srinertya Waditra, Peliatan village, Ubud sub-district, Gianyar

Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Shadow Puppet Play, by a young puppeteer, representing Jembrana

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Contest of Balinese Songs for Children and young people:
-Gita Music Study, representing Tabanan
-Bali Hati Keramas Art group, representing Gianyar
-Intan Bina Suara Art group, representing Klungkung

 

Thursday, June 29, 2017
Time: 9:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Seminar on Art Topic

Time: 10:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest on Handicrafts

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Male Legong, by Ardhanareswari Art group, Sesetan village, Denpasar

Time: 14:00
Location: Ayodya Stage
Program: Classical Palegongan of Saba Style, by Saba Sari Art group of Puri Taman, Saba village, Blahbatuh, Gianyar

Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung Dance, by Joged Group of Quri Mas, representing Gianyar

Time: 20:00
Location: Wantilan Hall
Program: Contemporary Theatre, by Theatre Sadewa, Kesiman village, Denpasar

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Contest of Balinese songs for children and young people:
-Balinese Music Creation of Semarandhana, representing Buleleng regency
-Band Group of Gang Geng Gong, Amlapura, representing Karangasem
-The Art group of Pak, representing Jembrana regency

 

Friday, June 30, 2017
Time: 10:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Seminar on Bali Arts Festival

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Leko Dance, by Art community of Padma Budharam, representing Tabanan

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Legong, Calonarang Dance, by the Dance and Music group of Ardhanareswari, Sading village, Mengwi, Badung regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by Darma Prawerti Art group, representing Karangasem

Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung dance, Joged group of Selati, representing Bangli

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by Suara Kanti Art group, representing Gianyar

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, female performers, by Jayeng Gurnita Art group, representing Klungkung with Sunari Gading art group of the Association of Indonesian Business Women (IWAPI), representing Karangasem regency

 

Saturday, July 1, 2017

Time: 10:00
Location: Cinema Room, Ksirarnawa Hall, 1st floor
Program: Discussion on the Theme of the Bali Arts Festival

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Tradition and new creaton of dances and music, by Citta Usadi Art group, Mengwi Tan village, Badung

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Innovative Traditional music, by Mario Bross art group, Buduk village, Mengwi, Badung regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by Manik Astagina Art group, representing Klungkung regency

Time: 17:00
Location: The area of Bali Arts Centre
Program: Parade of Ngalawang by Sangita Mredangga Art group, representing Jembrana

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Dharma Duta Laksana Art group, representing Denpasar

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Participation of the Indian Classical and Contemporary Dance Performance, Consul General of India

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade og Gong Kebyar, child performers, by the group of secondary school – SMPN 1 Negara, representing Jembrana regency, with the Children Art group of Semara Madu, representing Gianyar regency

 

Sunday, July 2, 2017

Time: 10:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Workshop on Traditional dresses

Time: 11:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Gong Kebyar, between “The Old People’ group of Kencana Wiguna, versus the Children Gong group of Banjar Kaja, Panjer village, representing Denpasar

Time: 14:00
Location: Ayodya Stage
Program: The show of Jegog music, by the Jegog group of Tegal Badeng, representing Jembrana regency

Time: 17:00
Location: Area of Bali Art centre
Program: Parade of Ngalawang, by the Wayang Wong group of Guna Murti, representing Buleleng regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by the Arja group of Manik Sari, representing Buleleng

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, adult performers, by the Gong group of Gita Huana Sari, representing Karangasem, with the group of Surya Kencana, representing Bangli

 

Monday, July 3, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Ritual Baris Dance, by the Baris group of Pengotan village, representing Bangli

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Children game and dance, by the art group of Dharma Panji Lestari, Melinggih village, Payangan sub district, Gianyar

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Innovative Gambelan Suling music, by the art group of Semeton Nika Manu, Mas village, Ubud, Gianyar

Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: New creation of Balinese dances and music, by the Art community of Kenana Agung, Blahbatuh village, Gianyar

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Barong Landung performance by the art group of Rare Kumara, Tegallalang village, Gianyar

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Participation by the art group of Noujourn Ermasrah Korba, Tunis

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, female performers, by the Gong group of Sekar Nagasari, representing Bangli regency with the group of Swandewi, representing Bali province

 

Tuesday, July 4, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Genjek collaborates with Joged Bumbung dance, by the art group of Astiti Bakti, Pinggan Kintamani, Bangli

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Music of Semara Pagulingan, by the art group of Narada Gita, representing Badung

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by the art group of Yoga Suara, representing Gianyar

Time: 17:00
Location: Angsoka stage
Program: Calonarang Gambuh dance drama, by the art community of Vocational high school – SMKN4 Bangli, Kubu village, Bangli regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Prembon Dance drama, by the art group of Asing Pangguh Utamayang from Jero Satria, Paksebali village, Klungkung regency

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, child performers, by the Children group of Sari Sentana, representing Tabanan regency, with the art group of Wahana Gurnita, representing Bali

 

Wednesday, July 5, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Dance and music performances, by Cempaka Kuning art group, Kediri village, Tabanan regency

Time: 11:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Topeng Prembon, by the art community of the Cultural Supervising and Guiding Council – Listibiya of Gianyar

Time: 14:00
Location: Ayodya Stage
Program: Janger Dance, by the art group of Ratu Kinasih, Sumerta Kelod village, Denpasar

Time: 17:00
Location: The area of Bali Art Centre
Program: Parade of Ngalawang, by the art group of Gurnita Mahakusa Ulagun, the descendant of Padang Subadra – Jimbaran, representing Badung regency

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Documentary film show

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Innovative Prembon, by the art group of Bangsing Bhuana Sari bali, Werdi Bhuana village, Mengwi, Badung

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, adult performers, by the Gong group of Gita Bandhana, representing Denpasar, with the dance and music group of Mataram city – The Young Aritsts community

 

Thursday, July 6, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Gambuh Dance Drama, by the Gambuh group of Dwi Tunggal, representing Denpasar

Time: 11:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Jegog music, by the Jegog group of Tegal Badeng, representing Jembrana regency

Time: 14:00
Location: Ayodya stage
Program: Barong Performance, by the art group of Lebur Gangsa – of Puri Getakan, Getakan village, Banjarangkan sub district, Klungkung regency

Time: 14:00
Location: Wantilan
Program: Participation of the art group from the Culture and Tourism Service of Central Kalimantan province

Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung dance, by Joged group of Taman Gita Sunari, representing Karangasem regency

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Innovative Arja dance drama, by the art group of Widyaksar, Tonja village, Denpasar

Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: “The Love Story – the work of Arifin C Nur” by Teater Bumi, Dangin Puri Kangin village, North Denpasar

Time: 20:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: The Show of the Giant Puppet Doll. “Les tourists” Les grandes personnes, of Alliance Francaise in collaboration with the Cultural community of Yasa Putra Sedana, Payangan sub district, Gianyar

 

Friday, July 7, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Barong Dance and music, by the group of Bala Werdi Agung, representing Bangli

Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Gambelan Gambang music, by the Old Gambang group of Giri Sundari, Alasangker village, Buleleng regency

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by the group of Punia Karya, representing Denpasar

Time: 17:00
Location: Madya Mandala
Program: Parade of Joged Bumbung dance, by the Joged group of Sekar Rahayu, representing Denpasar

Time: 20:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Innovated Bondres, by Dadong Rerod group, Denpasar

Time: 20:00
Location: Madya mandala Stage
Program: The performance of Wayang Wong – Yogyakarta style, by the Indonesian Arts Institute – ISI of Yogyakarta

Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: The performance of Calonarang “Rereg Kediri Raja”, by the group of Semarandi, Abianbase village, Gianyar

 

Saturday, July 8, 2017

Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Classical Legong dance, by the Palegongan group of Pura Prajurit, representing Denpasar

Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by the art group of Genta Mas Tegalasah, representing Bangli regency

Time: 17:00
Location: Ayodya Stage
Program: Participation of the Artists of the Cultural and Tourism Serivce of Bangkalan regency, province of East-Java

Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: The closing ceremony of the 39th Bali Arts Festival 2017
The performance of Sendratari “Tirtha Santhika Bhuwana”, represented by the Vocational high school – SMKN 3 Sukawati, Gianyar